top of page
banner UFC.png
  • Poza scriitoruluiANBCT

Cursuri culinare destinate membrilor ANBCT Romania - Saptamana Educatiei Culinare.

Evenimentul s-a desfasurat in decursul a cinci zile cu 5 module diferite a cate 3 ore fiecare. Membri ANBCT Romania au putut participa la unul sau mai multe module, in functie de preferintele si disponibilitate.


In cele cinci zile alocate evenimentului educational, participantii au putut alege dintre urmatoarele cursuri:


✅ Luni, 21 Februarie 2022: Curs "Bucătărie Asiatică"

✅ Marti, 22 Februarie 2022: Curs "Bucatarie Italiana - Pasta"

✅ Joi, 24 Februarie 2022: Curs "Carne de Vita"

✅ Vineri, 25 Februarie 2022: Curs "Peste si Fructe de Mare"

✅ Sambata, 26 Februarie 2022: Curs "Cofetarie - Tort & Monoportii"Cursurile au avut loc in Bucuresti, in locatii partenere, care au pus la dispozitie atat spatiul de desfasurare al cursurilor, cat si ingredientele folosite in cadrul proiectului.


Cursul "Bucătărie Asiatică" a avut loc la YOSHI Sushi & Teppanyaki Floreasca unde Chef-Owner-ul Vladimir Curnic, membru ANBCT Romania, a sustinut un curs complex de bucatarie si cultura gastronomica japoneza ( Sushi, Sashimi, Teppanyaki )

Cursul "Bucatarie Italiana - Pasta" a fost prezentat de catre Giovanni Baldantoni de la Golbal School, locul unde s-a si desfasurat cursul. Participantii au intrat in tainele retetelor de paste artizanale, si au degustat din toate retetele prezentate."Saptamana Educației Culinare / 21 - 27 Februarie 2022" - Cursul "Carne de Vita" a continuat cu un curs practic unde membri nostri au învățat despre carnea de vită și secretele unei fripturi suculente! Maroon Restaurant Café a fost o gazda perfecta pentru a testa diverse cut-uri cu vita USDA PRIME grade. Mulțumim Catalin Mihai, propietarul localului, pentru deschidere si implicare in educatia membrilor asociației noastre!


"Peste si Fructe de Mare" a fost un curs practic unde colegii nostri au învățat despre prepararea peștelui si a fructelor de mare. Trainer a fost Florin Marian Ivan, Executive Chef la Restaurant Ancora din Herăstrău.

Cursul "Cofetarie - Tort & Monoportii" a fost sustinut de catre colegul nostru, Flavian Dobre, cofetarul echipein nationale de bucatari care ne-a reprezentat la Olimpiada Culinara de la Stuttgart in anul 2020. Mulțumim, Global School Palazzo Italia pentru găzduirea și logistică!


Multumim tuturor partenerilor implicati in acest eveniment culinar, desfasurat in premiera de catre ANBCT Romania, la initiativa domnului Laurentiu Mata, Director de Comunicare si Evenimente in cadrul asociatiei noastre.


Ne revedem in toamna cu o noua editie a "Saptamanii Educatiei Culinare:

1.564 afișări0 comentarii
bottom of page